MONOLITH LAW OFFICE+81-3-6262-3248Будні дні 10:00-18:00 JST [Englsih Only]

MONOLITH LAW MAGAZINE

General Corporate

Ігри та законодавство (Частина 1): Японський закон про авторські права, Закон про відображення призів, Закон про розрахункові операції

General Corporate

Ігри та законодавство (Частина 1): Японський закон про авторські права, Закон про відображення призів, Закон про розрахункові операції

У останні роки, з розвитком Інтернету, форма гри також змінюється.

До розвитку Інтернету, офлайн-ігри були основними, але з розвитком Інтернету, онлайн-ігри стали домінувати.

Крім того, раніше основними були ігри, які продавались за фіксовану ціну, але в останній час збільшилась кількість ігор, в яких проводяться платежі в межах гри.

Таким чином, ігри щодня зазнають різноманітних змін, і разом зі змінами в іграх, закони, що стосуються ігор, також змінюються. Однак, я вважаю, що є люди, які не достатньо розуміють закони, що стосуються ігор.

Тому в цій статті я поясню закони, що стосуються ігор, які не всім відомі.

Оскільки існує багато законів, що стосуються ігор, я розіб’ю пояснення законів, що стосуються ігор, на дві статті.

Які закони стосуються гри?

Щодо гри, відносяться різні закони, такі як Закон про авторське право, Закон про недобросовісні подарунки та запобігання недобросовісному вказуванню (далі “Закон про вказування подарунків”), Закон про розрахунки коштами (далі “Закон про розрахунки коштами”), Закон про споживчі контракти, Закон про спеціальні комерційні транзакції (далі “Закон про спеціальні комерційні транзакції”) та Закон про електронний комунікаційний бізнес.

Нижче ми пояснимо загальні положення цих законів та пояснимо, як вони пов’язані з грою.

Про авторське право

Що таке авторське право?

Багато людей чули про таке право, як “авторське право”. “Авторське право” – це право, яке визнається автором твору. Авторське право виникає автоматично, без будь-яких процедур реєстрації, як, наприклад, патентні права, в момент створення твору. Авторське право не вимагає спеціальних процедур для визнання за законом, тому його називають принципом безформальності.

Закон, який захищає це авторське право, називається Законом про авторське право.

Мета Закону про авторське право

Мета Закону про авторське право визначена в статті 1 цього Закону.

(Мета)

Стаття 1. Цей Закон встановлює права авторів щодо творів, виконань, записів, радіомовлення та кабельного телебачення, а також права, що суміжні з ними, з метою захисту прав авторів та інших осіб, звертаючи увагу на справедливе використання цих культурних продуктів, та сприяє розвитку культури.

Отже, метою Закону про авторське право є захист творчої діяльності авторів шляхом захисту авторських прав та сприяння розвитку культури.

Регулювання за Законом про авторське право

По-перше, для того, щоб гра могла бути захищена Законом про авторське право, необхідно визнати авторське право на гру.

Чи визнається авторське право на гру, вирішується в рішеннях Токійського окружного суду від 28 вересня 1984 року (Showa 59) (справа “Pac-Man”), Верховного суду від 13 лютого 2001 року (Heisei 13) (справа “Tokimeki Memorial”), Верховного суду від 25 квітня 2002 року (Heisei 14) (справа про вживані відеоігри) та Токійського окружного суду від 25 лютого 2016 року (Heisei 28) (справа “Valhalla Gate of the Divine Prison”). В цих рішеннях гра визнається як твір кіно, на який надається авторське право.

Однак, необхідно зазначити, що авторське право не визнається просто тому, що це гра. Як показано в рішеннях Токійського вищого суду від 18 березня 1999 року (Heisei 11) (справа “Romance of the Three Kingdoms III”) та Вищого суду з інтелектуальної власності від 30 вересня 2009 року (Heisei 21) (справа “Cage of Abnormality”), існує можливість, що авторське право не буде визнано для ігор, в яких використовується багато статичних зображень.

Для ігор, на які визнається авторське право, необхідно бути обережним, оскільки використання без дозволу власника прав може призвести до порушення авторських прав.

Про Закон про відображення призів

Що таке Закон про відображення призів?

Закон про відображення призів – це закон, який регулює дії бізнесу, що включають неправдиве відображення якості, змісту, ціни тощо товарів або послуг.

Мета Закону про відображення призів

Мета Закону про відображення призів визначена в статті 1 цього Закону.

(Мета)

Стаття 1. Цей закон має на меті захистити інтереси загальних споживачів шляхом встановлення обмежень і заборон на дії, які можуть заважати вільному та розумному вибору загальних споживачів, з метою запобігання привабленню клієнтів недобросовісними призами та відображеннями, пов’язаними з торгівлею товарів та послуг.

Отже, Закон про відображення призів має на меті захистити інтереси загальних споживачів, запобігаючи привабленню клієнтів недобросовісними призами та відображеннями, пов’язаними з торгівлею товарів та послуг.

Регулювання за Законом про відображення призів

Регулювання щодо призів

У багатьох онлайн-іграх, особливо в іграх для смартфонів, часто використовується система платних лотерей.

Якщо ця платна лотерея відповідає “призам”, визначеним у пункті 3 статті 2 Закону про відображення призів, вона підлягає регулюванню за цим Законом.

3. У цьому Законі “призи” означають товари, гроші або інші економічні вигоди, які бізнес віддає своєму партнеру у відповідь на торгівлю товаром або послугою (включаючи нерухомість), яку він надає, незалежно від того, чи є цей метод прямим чи непрямим, чи використовується лотерея, і які визначає Прем’єр-міністр.

Отже, питання полягає в тому, чи відповідає платна лотерея “призам”. Агентство споживчих справ опублікувало документ під назвою “Про регулювання призів за Законом про відображення призів та ‘комплектні лотереї’ в онлайн-іграх”, в якому воно стверджує, що платна лотерея не відповідає “призам”.

Про застосування регулювання призів до платних лотерей
Загальні споживачі проводять платні лотереї в обмін на платежі бізнесу і отримують товари або інші економічні вигоди. Отже, економічні вигоди, які загальні споживачі отримують від платних лотерей, можна вважати предметом торгівлі між загальними споживачами та бізнесом. Іншими словами, економічні вигоди від платних лотерей – це не те, що бізнес надає загальним споживачам для приваблення інших торговельних операцій, пов’язаних з платними лотереями (див. пункт 1 Повідомлення про визначення призів. Див. пункт 4 (1) А).
Отже, навіть якщо загальні споживачі отримують якісь економічні вигоди від платних лотерей, вони не відповідають призам за Законом про відображення призів, і регулювання призів за цим Законом не застосовується.

https://www.caa.go.jp/policies/policy/representation/fair_labeling/pdf/120518premiums_1.pdf[ja]

Щодо платних лотерей, оскільки вони не відповідають “призам” за Законом про відображення призів, вони, ймовірно, не підлягають регулюванню за цим Законом.

Крім того, в іграх для смартфонів, коли гра стає недоступною через невідкладне обслуговування або оновлення, часто роздаються предмети, які можна використовувати в грі, як вибачення.

Щодо цього, згідно з “Обмеженнями щодо надання призів загальним споживачам” (https://www.caa.go.jp/policies/policy/representation/fair_labeling/public_notice/pdf/100121premiums_7.pdf#search=’%E7%B7%8F%E4%BB%98%E6%99%AF%E5%93%81%E5%91%8A%E7%A4%BA'[ja]), вважається, що вони відповідають загальним призам, і оскільки вони роздаються як вибачення, вартість торгівлі, ймовірно, буде 0 єн, тому максимальна сума призів буде 200 єн, тому потрібно бути обережним.

Регулювання щодо відображення

Щодо регулювання відображення, проблема полягає в стосунках з відображенням високої якості (стаття 5, пункт 1 Закону про відображення призів) та відображенням переваг (стаття 5, пункт 2 Закону про відображення призів).

Детальніше про це описано в наступній статті, тому будь ласка, зверніться до неї.

Про Закон про розрахунки коштів (Japanese Funds Settlement Law)

Що таке Японський Закон про розрахунки?

Японський Закон про розрахунки регулює використання купонів, передоплачених карток та інших форм електронних грошей (включаючи магнітні), а також перекази коштів, що не відносяться до банківської справи.

В сучасному світі з’являється все більше методів оплати, і цей закон регулює їх використання.

Мета Закону України “Про платіжні системи”

Мету Закону України “Про платіжні системи” визначено в статті 1 цього Закону.

(Мета)

Стаття 1. Цей Закон спрямований на забезпечення належного виконання послуг, пов’язаних з платіжними системами, захист користувачів таких послуг, а також на сприяння наданню цих послуг. Для цього встановлюються реєстрація та інші необхідні заходи щодо випуску передплачених платіжних засобів, валютних операцій, які проводяться суб’єктами, що не є банками, обміну віртуальної валюти та врегулювання зобов’язань, що виникають в результаті валютних операцій між банками. Метою є підвищення безпеки, ефективності та зручності платіжних систем.

Отже, метою Закону України “Про платіжні системи” є захист користувачів платіжних систем та сприяння наданню послуг платіжних систем, а також підвищення безпеки, ефективності та зручності платіжних систем.

Регулювання за Законом про розрахункові операції

У онлайн-іграх користувачі можуть здійснювати платежі для попереднього придбання предметів, які можна використовувати в грі, наприклад, для отримання рандомних предметів або для купівлі зброї, яку можна використовувати в грі.

Такі платежі користувачів регулюються Законом про розрахункові операції.

Згідно з пунктом 1 статті 3 Закону про розрахункові операції, платежі в грі вважаються “попередньо оплаченими засобами оплати”.

(Визначення)

Стаття 3. У цьому розділі “попередньо оплачені засоби оплати” означають наступне:

1. Квитки, електронні пристрої або інші предмети (далі в цьому розділі вони називаються “квитками тощо”), на яких записана сума або які записані за допомогою електромагнітного методу (електронний метод, магнітний метод або інший метод, який не можна визначити за допомогою людського сприйняття), які випускаються за відповідну вартість, або номери, символи або інші знаки, які можна використовувати для оплати товарів, оренди або отримання послуг від випускача або особи, визначеної випускачем (далі в цьому пункті вони називаються “випускачами тощо”).

2. Квитки тощо, на яких записана кількість товарів або послуг або які записані за допомогою електромагнітного методу, які випускаються за відповідну вартість, або номери, символи або інші знаки, які можна використовувати для вимоги від випускачів тощо надання відповідних товарів або послуг.

Якщо платежі відповідають вищезазначеному “попередньо оплаченому засобу оплати”, вони підлягають регулюванню за Законом про розрахункові операції.

Конкретно, компанії, які надають ігри з системою платежів, мають наступні обов’язки:

  1. Обов’язок надання інформації
  2. Обов’язок забезпечення внеску гарантійного внеску

Про обов’язок надання інформації

Згідно з обов’язком надання інформації, випускач передплачених засобів оплати повинен надавати користувачам наступну інформацію (стаття 13, пункт 1, Японського закону про розрахунки)

  • Ім’я, торгова марка або назва (стаття 13, пункт 1, підпункт 1, Японського закону про розрахунки)
  • Можлива сума оплати за допомогою передплачених засобів оплати (стаття 13, пункт 1, підпункт 2, Японського закону про розрахунки)
  • Якщо встановлено термін або строк, протягом якого можна використовувати передплачені засоби оплати для оплати товарів або послуг, або вимагати надання товарів або послуг, то вказаний термін або строк (стаття 13, пункт 1, підпункт 3, Японського закону про розрахунки)
  • Місцезнаходження та контактні дані офісу, який відповідає на скарги або консультації користувачів щодо випуску та використання передплачених засобів оплати (стаття 13, пункт 1, підпункт 4, Японського закону про розрахунки)
  • Область застосування передплачених засобів оплати (пункт 1, підпункт 2, стаття 22, Кабінетного ордеру Японії про передплачені засоби оплати)
  • Необхідні заходи обережності при використанні передплачених засобів оплати (пункт 2, підпункт 2, стаття 22, Кабінетного ордеру Японії про передплачені засоби оплати)
  • У випадку передплачених засобів оплати, які записують суму (включаючи кількість одиниць, якщо суму перетворено на інші одиниці) або кількість товарів або послуг за допомогою електромагнітного методу, метод визначення невикористаного залишку (пункт 3, підпункт 2, стаття 22, Кабінетного ордеру Японії про передплачені засоби оплати)
  • Якщо існують умови використання передплачених засобів оплати або інструкції, або аналогічні документи (далі “умови тощо”), то вказується наявність таких умов тощо (пункт 4, підпункт 2, стаття 22, Кабінетного ордеру Японії про передплачені засоби оплати)

У разі невиконання обов’язку надання інформації може бути накладено штраф до 300 000 єн (стаття 114, пункт 2, Японського закону про розрахунки).

Про обов’язок забезпечення випуску гарантійних внесків

Обов’язок забезпечення випуску гарантійних внесків регулюється статтею 14 Закону Японії “Про розрахунки коштами” (Japanese Funds Settlement Act).

(Забезпечення випуску гарантійних внесків)

Стаття 14. Випускач передплачених засобів платежу, якщо невикористаний залишок на дату визначення перевищує суму, встановлену урядовим розпорядженням (далі в цьому розділі – “базова сума”), повинен внести гарантійний внесок у сумі, що відповідає принаймні половині невикористаного залишку на дату визначення (далі в цьому розділі – “обов’язкова сума внеску”), до найближчого місця зберігання від основного місця провадження діяльності або офісу, відповідно до положень, встановлених урядовим розпорядженням.

2. Випускач передплачених засобів платежу, якщо в результаті завершення процедури виконання прав, передбачених пунктом 1 статті 31, або інших обставин сума гарантійного внеску (включаючи загальну суму забезпечення, визначену в наступній статті, та суму довірчого майна, визначену в пункті 1 статті 16. Те ж саме стосується пункту 2 статті 18 та пункту 3 пункту 1 статті 23.) стане меншою за обов’язкову суму внеску на дату визначення, що передувала дню виникнення цих обставин (на дату визначення, що передувала дню завершення процедури повернення, передбаченої пунктом 1 статті 20, або процедури виконання прав, передбаченої пунктом 1 статті 31, вважається, що немає передплачених засобів платежу, пов’язаних з цими процедурами, відповідно до методу розрахунку, встановленого урядовим розпорядженням), повинен внести недостаючу суму відповідно до положень, встановлених урядовим розпорядженням, та негайно повідомити про це прем’єр-міністру.

3. Гарантійний внесок може бути забезпечений державними облігаціями, муніципальними облігаціями або іншими облігаціями, визначеними урядовим розпорядженням (включаючи облігації, передбачені пунктом 1 статті 278 Закону про переклад акцій та облігацій (Закон 2001 року №75) (так само, як у пункті 3 статті 16)). У цьому випадку оцінна вартість таких облігацій визначається відповідно до положень, встановлених урядовим розпорядженням.

Обов’язок забезпечення випуску гарантійних внесків є складним, тому далі його детально розглянемо.

По-перше, обов’язок забезпечення випуску гарантійних внесків виникає, коли “невикористаний залишок на дату визначення перевищує суму, встановлену урядовим розпорядженням”, як вказано в пункті 1 статті 14 Закону про розрахунки коштами.

Дата визначення встановлена в пункті 2 примітки до статті 3 Закону про розрахунки коштами і є 31 березня та 30 вересня кожного року.

Щодо невикористаного залишку на дату визначення, він встановлений в статті 6 Виконавчого розпорядження про Закон про розрахунки коштами і становить 10 мільйонів єн.

Отже, якщо невикористаний залишок на дату визначення (31 березня та 30 вересня кожного року) перевищує 10 мільйонів єн, вам потрібно внести гарантійний внесок у розмірі принаймні половини невикористаного залишку до найближчого місця зберігання від вашого основного місця провадження діяльності або офісу.

Наприклад, якщо користувачі гри здійснили платежі на загальну суму 100 мільйонів єн, а предмети у грі на цю суму ще не були використані, компанія-розробник гри повинна внести гарантійний внесок у розмірі половини з 100 мільйонів єн, тобто 50 мільйонів єн, до найближчого місця зберігання від її основного місця провадження діяльності або офісу.

Метою встановлення обов’язку забезпечення випуску гарантійних внесків є захист користувачів, які здійснили платежі, у випадку раптового банкрутства компанії-розробника гри або припинення надання послуг, шляхом повернення їм коштів.

Якщо ви не виконали обов’язок забезпечення випуску гарантійних внесків, ви можете бути засуджені до ув’язнення терміном до 6 місяців або штрафу до 500 000 єн (пункт 3 статті 112 Закону про розрахунки коштами).

Підсумок

Вище ми розглянули такі неочікувано маловідомі закони, що стосуються гри (частина перша), як Японський закон про авторські права, Закон про відображення призів та Закон про розрахункові операції.

У наступній частині, що стосується неочікувано маловідомих законів про гри (частина друга), ми розглянемо Японський закон про споживчі контракти, Закон про конкретні комерційні транзакції та Закон про електронний зв’язок.

Managing Attorney: Toki Kawase

The Editor in Chief: Managing Attorney: Toki Kawase

An expert in IT-related legal affairs in Japan who established MONOLITH LAW OFFICE and serves as its managing attorney. Formerly an IT engineer, he has been involved in the management of IT companies. Served as legal counsel to more than 100 companies, ranging from top-tier organizations to seed-stage Startups.

Повернутись до початку